Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
Látogatás számláló
Eddigi látogatók száma:
96658
 
NEUROVITA FORTE FILMTABLETTA

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Neurovita Forte filmtabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Egy filmtabletta 100 mg tiamin-hidrokloridot, 200 mg piridoxin-hidrokloridot és 0,2 mg cianokobalamint tartalmaz.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Filmtabletta
Fehér vagy halvány rózsaszín, kerek, konvex, egyik oldalán felezővonallal ellátott filmtabletta. Átmérője 11 mm.

4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

B1-, B6-, B12- vitaminhiányos állapot kezelése.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőtteknek és 12 évnél idősebb gyermekeknek: naponta egyszer 1 Neurovita Forte filmtabletta.
Az orvosi utasítás és felügyelet nélkül a készítmény csak, rövid ideig alkalmazható.

12 évnél fiatalabb gyermekek számára nem adható.

A filmtablettát szétrágás nélkül, kevés folyadékkal étkezés után kell bevenni.

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagaival, vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Magas hatóanyagtartalma miatt a Neurovita Forte filmtabletta nem adható gyermekek kezelésére (12 éves kor alatt).
A készítmény nem adható feltételezett B12 -vitaminhiány esetén anélkül, hogy a diagnózis helyességét nem ellenőrizték.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása tilos:
-szulfonamidokkal (a szulfonamid hatása csökken)
- szulfit-tartalmú oldatokkal (a tiamin hatása csökken)
Óvatosan adható:
- L-dopával (a B6 -vitamin csökkentheti a hatását akkor, ha nincs jelen dekarboxiláz-gátló)
-fenobarbitállal, fenitoinnal (a B 6 -vitamin csökkenti a koncentrációjukat)
-hidralazinnal, izoniaziddal (INH), penicillaminnal (a B6-vitamin kémiai inaktivációját okozzák)
-neomicinnel, aminoszalicilsavval, hisztamin H2-receptor antagonistákkal, kolchicinnel a (B12 -vitamin gastrointestinális felszívódását csökkentik)
-orális fogamzásgátlókkal (csökkentik a szérum B12 -vitamin koncentrációját)
-kloramfenikollal (ip. adva csökkentheti a B12 -vitamin hatását anaemia esetében)
-fólsav adása által stimulált vörösvértest képződés fokozza a szervezet B12-vitamin igényét
Együttadása során bizonytalan kölcsönhatások:
- cikloszerinnel.

4.6 Terhesség és szoptatás

A készítmény terheseknek és szoptató anyáknak történő adagolására vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre, ezért általános óvatosságból a készítmény alkalmazása nem javasolt ezen élethelyzetekben.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az ajánlott adagolás betartása esetén a készítménynek nincsen hatása a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Nem specifikus mellékhatások, mint például émelygés, hányinger, fejfájás és szédülés ritkán előfordulhatnak. B-vitaminok parenterális alkalmazása esetén túlérzékenységi reakciók (verejtékezési hullámok, tachycardia, viszketéssel és urticariával járó bőrreakciók) fordulhatnak elő.

4.9 Túladagolás

Igen nagy adagú B1-vitamin (10 g felett) ganglion-blokkoló hatású és kurareszerűen gátolja a neuronalis ingerületátvitelt. A B1 vitamin nagyon nagy dózisainak hosszú ideig tartó adása (azaz krónikus mérgezés) után hányinger, hányás, anorexia, fejfájás, ingerlékenység, reszketések és palpitációk fordulnak elő.
A B6 vitamin hosszú ideig tartó, nagyon magas dózisokban való helytelen alkalmazása neurotoxikus hatások kialakulásához vezethet (azaz például paresztézia, hányinger, fejfájás, álmosság). A B6-vitamin napi 1 g-nál nagyobb adagjának 2 hónapnál hosszabb ideig tartó adagolása neurotoxikus hatásokat (progressiv sensoros neuropathia) eredményezett.

Mérgezéskor tüneti kezelést kell alkalmazni, mivel nincs specifikus antidotuma.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: B1-vitamin kombinációi B6- és/vagy B12-vitaminnal
ATC kód: A11DB

A tiamin (B1-vitamin)a szénhidrátok metabolizmusában játszik szerepet. A tiamin fiziológiailag aktív formája a tiamin-pirofoszfát, mely koenzim szerepét tölti be a piruvát és ?-ketoglutarát dekarboxilezése során. A tiaminra az idegszövetben és a miokardiumban van szükség. A táplálékkal bevitt tiamin mennyisége általában kielégítő. A tiamin ajánlott napi mennyisége (recommended dietary allowance - RDA) kb. 1,0 - 1,5 mg.
Az elégtelen bevitel következtében fellépő primer tiaminhiány beriberit okoz. A krónikus, ún. száraz beriberit perifériás neuropathia, izomsorvadás, izomgyengeség, bénulás jellemzi. Az akut, ún. nedves beriberi esetében a szívelégtelenség kialakulása előtt tachycardia, izzadás, a bőr meleg tapintata figyelhető meg. Szívelégtelenségben súlyos nehézlégzés, tüdő- és perifériás ödéma, perifériás vasoconstrictio okozta hideg és cianotikus végtagok észlelhetők. A cerebrális beriberit vagy Wernicke-Korsakoff szindrómát (acut haemorrhagiás polioencephalitis) a krónikus hiányállapotra rárakódó súlyos, akut hiány okozza. A központi idegrendszer demielinizációja következik be, tejsav acidózist, neurológiai tüneteket észleltek. A korai stádiumra mentális confusio, aphonia és confabulatio jellemző. Az agyi keringés jelentősen csökken és a vascularis resistentia nő. A kezeletlen esetekben nystagmus, ophthalmoplegia, coma és végül halálos kimenetel jellemző.
A secunder hiány okai a megnövekedett tiamin igény (hyperthyreosis, terhesség, szoptatás, lázas állapot), a csökkent absorptio (pl. hosszantartó diarrhoea), a hasznosítási fok csökkenése (súlyos májbetegség). Az alkoholizmusban mindhárom oki tényező szerepel. Tartós dextróz infúzió alacsony tiamin felvétel mellett tiaminhiányt válthat ki.

A piridoxin (B6-vitamin) az aminosavak metabolizmusában játszik szerepet, valamint szükséges a niacin triptofánná történő átalakításában, valamint epesavak, telítetlen zsírsavak és porfirinek metabolizmusában. Számos neurotranszmitter szintéziséhez is nélkülözhetetlen. A piridoxin ajánlott napi mennyisége (recommended dietary allowance - RDA) kb. 1,5 - 2,1 mg.
A primer piridoxin hiány ritka. Secunder hiánya leggyakrabban malabsorptio, gyógyszer okozta inaktiváció, kifejezett veszteség és fokozott metabolizmus következtében lép fel. A hiány csecsemőkön convulsiókhoz, felnőtteken anaemiához, seborrhoeás dermatitishez, glossitishez, cheilosishoz, perifériás neuropathiához vezethet. Fokozott piridoxinhiány mutatható ki alkoholizmus, veleszületett metabolikus diszfunkció (cystathioninuria, homocystinuria, hyperoxaluria, xanthurénsav uria), veleszületett szívelégtelenség, krónikus láz, gastrectomia, hosszú idejű hemodialízis, hyperthyroidismus, fertőzések, bélbetegségek esetében.

A cianokobalamin (B12-vitamin) a sejtanyagcsere (szénhidrát-, zsíranyagcsere, fólsavval együtt az aminosav szintézis), a normális vérképzés és az idegrendszeri funkciók számára (myelinhüvely-képzés) nélkülözhetetlen. A nukleinsavak (RNS, DNS) szintézisében is fontos szerepet tölt be. A cianokobalamin ajánlott napi mennyisége (recommended dietary allowance - RDA) kb. 1-2 ?g.

Primer B12-vitamin hiányt okoz a szigorú vegetáriánus étrend, másodlagos hiányt malabsorptio (intrinsic faktor hiánya, gastrectomia, vékonybél betegségek), metabolikus zavarok (homocystinuria). A B12-vitamin hiány következtében megaloblastos anaemia és neurológiai tünetek (perifériás idegek, gerincvelő degeneratív elváltozása, ún. funiculáris myelosis) alakulnak ki. Fokozott B12-vitamin szükséglet jellemző alkoholizmus, hyperthyroidismus, csecsemőkor, parazitás fertőzés, ?-thalassaemia és krónikus láz esetében.
A készítményt szokták adni egyéb, nem vitaminhiánnyal összefüggő kórképek - neuritisek és neuralgiák, mono- és polyneuropathiák (pl. trigeminus neuralgia, lumboischialgia, kéz-váll-szindróma, herpes zoster) - specifikus kezelésének kiegészítésére, de ezekben az esetekben nincs megfelelő klinikai vizsgálattal alátámasztva a készítmény hatékonysága.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A tiamin a vékonybélben szívódik fel aktív mechanizmus révén, melynek a maximális kapacitása körülbelül 2,5 mg naponta. Abszorpció után a tiamin a májba kerül és egy kis része kiválasztódik az epébe, majd vissza a bélbe. Az újbóli felszívódás jelentéktelen. Túlzott tiamin bevitel esetén a székletnek jellegzetes élesztő szaga van. A tiamin szétoszlik a szervezet szinte minden szövetében és kiválasztódik az anyatejbe. Vízoldhatósága miatt a tiamin nem raktározódik a szervezetben jelentős mértékben és túlzott bevitel esetén változatlan formában vagy metabolizálva kiválasztódik a vizeletbe. A szervezetben körülbelül 30 mg tiamin raktározódik, eliminációs félélet-ideje kb. 10-20 nap.

A piridoxin a szervezetben piridoxállá alakul és a vékonybélből szívódik fel passzív diffúzió révén, foszforiláció révén aktiválódik. A májban az oxidáció a fő metabolikus útvonal, a piridoxin legfontosabb metabolitja a 4-piridoxinsav.

A táplálékból szabaddá vált B12-vitamin az intrinsic factorhoz (IF) kötődik, ezt a glikoproteint a gyomor parietális sejtjei termelik. A B12-vitamin-IF-komplex a fehérjebontó enzimekkel szemben ellenálló és a distális ileumba kerül, ahol specifikus receptorok kötik meg és teszik lehetővé a vitamin felszívódását. A B12-vitamin a nyálkahártyán át a kapilláris keringésbe jut, ahol transzportfehérjéhez (transzkobalamin II) kötődik, amely elszállítja a célszervekhez (csontvelő, retikulocyták, máj). A felszívódás zavart olyan betegeknél, akiknél hiányzik az intrinsic-faktor, malabsorptiónál, bélbetegségeknél, ill. bélelváltozásoknál vagy gastrectomia után. A B12-vitamin az epével választódik ki és részt vesz az enterohepatikus körforgásban. A B12-vitamin átjut a placentán.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Fertilitásra gyakorolt hatás:
A B6-vitamin károsítja a spermatogenezist: patkányon 6 hetes ip. kezelés (25-1000 mg/kg) csökkentette a mellékhere súlyát és a spermiumszámot.

Neurotoxikus hatás
A B6-vitamin neurotoxikus hatása speciesfüggő, patkány és kutya esetében a tartós és relatíve alacsony dózisú orális expozíció szenzoros neuropathia kialakulásához vezet.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Mag:
Etilcellulóz
Magnézium-sztearát
Mikrokristályos cellulóz
Sztearinsav
Vízmentes kolloid szilícium-dioxid

Bevonat:
Dibutil-ftalát
Etil-cellulóz
Hipromellóz
Ricinusolaj
Talkum
Titán-dioxid (E 171)

6.2 Inkompatibilitások

Nincsenek.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db filmtabletta műanyag LDPE kupakkal ellátott műanyag HDPE tartályban.

6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: nem keresztes szer
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Vitabalans OY
Varastokatu 8.
13500 Hämeenlina
Finnország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-20400/01 (20x)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2007. augusztus 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2010. 06. 25.